Вища освіта в Німеччині

ВИЩА ОСВІТА В НІМЕЧЧИНІ

Німеччина відома не тільки пивними фестивалями, мюнхенськими і баварськими ковбасками та Берлінською стіною, а й освітою, визнаною у всьому світі, яка вже не один рік приваблює українських студентів. Не дарма існує фраза «німецька якість» і саме нею можна охарактеризувати тутешнє навчання.
У Німеччині студенти навчаються в державних і приватних університетах, університетах прикладних наук і коледжах (переважно в напрямку мистецтва). Тут можна отримати ступінь бакалавра (3-4 роки), магістра (1-2 роки) і доктора наук (2-5 років).
Робочою мовою в університетах є німецька, хоча іноземним студентам пропонується також багато англомовних міжнародних програм.
Іноземним абітурієнтам рекомендується здати TestAS, котрий дозволяє перевірити, чи відповідають ваші здібності вимогам для навчання за певною спеціальністю в Німеччині.
Тест проводиться деілька разів на рік в 430 центрах TestDaF по всьому світу, а також і в Україні (див. testas.de). Гарно складений тест підвищує ваші шанси отримати місце на навчання в Німеччині. У деяких університетах TestAS є обов'язковим для отримання допуску до навчання.

ВИМОГИ ДО ВСТУПУ
Як правило, українські абітурієнти не можуть вступати до німецьких ВНЗ одразу після закінчення школи – спочатку їм необхідно підтвердити успішне навчання протягом одного або двох років у ВНЗ своєї країни.
Для допуску на програму бакалавра, або магістратури відразу після закінчення 2-х курсів ВНЗ на батьківщині, або раніше отриманого диплома бакалавра ВНЗ на батьківщині, необхідно скласти вступний іспит і надати сертифікат, що підтверджує рівень знання німецької В2-С1.
В якості альтернативи, після завершення школи або одного року навчання у ВНЗ на батьківщині іноземні студенти можуть вступати до підготовчих коледжів (Studienkolleg), які існують при університетах і пропонують різноманітні підготовчі курси для абітурієнтів з різних напрямків: технічні, природничі, медичні, суспільні, економічні, гуманітарні курси тощо.
Тривалість навчання тут складає, як правило, 2 семестри. Умовою для участі в підготовчих курсах є володіння німецькою мовою на рівні B1.
Навчання в підготовчому коледжі, як правило, безкоштовне, але необхідно платити семестровий збір, так само, як і студентам університету, при якому існує коледж.
Навчання в коледжі закінчується складанням іспиту на визначення рівня отриманих знань (Feststellungsprüfung). Успішне складання іспиту підтверджує те, що Ви маєте необхідний рівень знань для навчання за певною спеціальністю. Іспит складається з багатьох предметів, які важливі для Вашої спеціальності. Складовою частиною іспиту на встановлення знань є
мовний тест, рівень складності якого орієнтується на вимоги, необхідні для навчання у ВНЗ.
Для допуску на програму бакалавра по закінченню Штудіенколлег необхідно здати тест з одного з 5 раніше досліджуваних напрямків:
 Т-курс закінчується здачею екзаменів з математики і фізики (або хімії на вибір)
 М-курс передбачає складання іспиту з біології або хімії, фізики або математики
 W- курс - це іспити з математики та економіки
 S-курс - іноземна мова, історія (або соціальні науки / географія / німецька література на вибір)

 G-курс - історія, німецька література, англійська (або соціальні науки / географія на вибір) Після всіх курсів, окрім S, потрібно також здати іспит з німецької мови.
Для вступу до університету або університету прикладних наук, крім підтвердження відповідної освіти, абітурієнтам необхідно підтвердити достатній рівень володіння німецькою мовою, який відповідає вимогам конкретної програми. Для цього необхідно здати або DSH (іспит з німецької мови для отримання іноземними абітурієнтами допуску до навчання у
ВНЗ), або іспит TestDaF (здача німецького як іноземної мови). Абітурієнти звільняються від складання вищевказаних іспитів, якщо вони мають:
 німецькомовний дипломом II рівня (DSD II);
 сертифікат Гете-Інституту (ZOP, das Kleine / das Große Deutsche Sprachdiplom);
 атестат однієї з визнаних німецьких шкіл за кордоном.
Іспит TestDaF можна скласти в ліцензованих центрах як в Німеччині, так і в більш ніж 90 країн по всьому світу. Складання іспиту в Україні коштує 130 євро, іспит проводиться 5 разів на рік.
Іспит DSH можна здати тільки в Німеччині. Він приймається багатьма університетами, як правило, за 3-4 тижні до початку семестру. У деяких університетах іспит DSH можна скласти безкоштовно або за 150 євро. Дату складання іспиту кожен університет визначає самостійно.

Обидва ці іспити встановлюють різні критерії оцінювання рівня володіння мовою. Ті, хто по всіх частинах іспиту покаже середній бал - DSH-2 (по DSH) або TDN-4 (по TestDaF), будуть допущені до навчання без обмежень.

КРАЙНІЙ ТЕРМІН ПОДАННЯ ДОКУМЕНТІВ ДО БІЛЬШОСТІ ВНЗ
Прийом студентів до державних ВНЗ Німеччини здійснюється два рази на рік - з початком зимового і літнього семестрів.
На зимовий семестр - до 15 липня, найближчий початок навчання - з 1 жовтня. На літній семестр - до 15 січня, найближчий початок навчання з 1 квітня

СЕРЕДНЯ ВАРТІСТЬ ОСВІТИ
Більшість німецьких ВНЗ фінансуються з боку держави. У таких закладах навчання є безкоштовним, або ж передбачає невелику плату - до 500 євро на семестр. Оскільки закони, що стосуються сплати навчання, залежать від федеральної землі, і в цій сфері часто відбуваються зміни, рекомендується отримати точну інформацію про наявність та розмір платні за навчання в бажаному ВНЗ.
Певні магістерські програми можуть коштувати набагато дорожче, іноді й більше 20000 євро на рік. Приватні ВНЗ також встановлюють набагато більшу плату за навчання.

ПЕРЕЛІК ОСНОВНИХ УНІВЕРСИТЕТІВ НІМЕЧЧИНИ
Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main
Karlsruher Institut für Technologie, KIT
Ruhr-Universität Bochum, RUB.
Universität Bielefeld
Ludwig-Maximilians- Universität München, LMU
Ruprecht-Karls- Universität Heidelberg
Technische Universität München, TU München, TUM

Universität Hamburg
Freie Universitat Berlin, FU Berlin
Universität zu Köln
Albert-Ludwigs- Universität Freiburg
Universität Stuttgart
Eberhard Karls Universität Tübingen
Rheinische Friedrich-Wilhelms- Universität Bonn
Technische Universität Dresden, TUD
Universität Potsdam
TU Braunschweig
Heinrich-Heine- Universität Düsseldorf
New European College (англ.)

НАЙБІЛЬШ ЗАТРЕБУВАНІ ПРОФЕСІЇ В НІМЕЧЧИНІ
O Працівники сфери охорони здоров'я та соціального захисту, а саме: лікарі, медсестри, фахівці з догляду за людьми похилого віку
O Економісти (особливо фінансисти, а також статистики, які працюють у сфері страхування)
O Працівники сфери освіти (шкільні вчителі)
O Сфера торгівлі, а саме менеджери з продажу
O Фахівці в галузі гірничої промисловості, енергетики і машинобудування, а саме інженери- будівельники та інженери-енергетики
O Фахівці інформаційної безпеки і розробники програмного забезпечення
O Працівники сфери охорони здоров'я та соціального захисту, а саме лікарі, медсестри, фахівці з догляду за людьми похилого віку.

ПЕРЕВАГИ НАВЧАННЯ В НІМЕЧЧИНІ (ПРЕСТИЖНО ТА ДЕШЕВО)
1. Унікальне поєднання сучасних досягнень науки і старих університетських традицій. Основний принцип системи вищої освіти Німеччини - "академічна свобода", який спрямований на сприяння людства у пошуці та накопиченні сукупності знань, навчання студентів основам наук і підготовці фахівців для роботи в різних галузях.
2. Кваліфікований викладацький склад, який пройшов ретельний відбір і добре зарекомендував себе в наукових колах.
3. Обов'язкове проходження стажування в різних міжнародних і німецьких компаніях. Крім того, всі університети мають контракти з відомими компаніями. Останні зацікавлені у кваліфікованих кадрах, і, після успішної практики, часто пропонують вигідні контракти.
4. Можна працювати у вільний від навчання час. Студенти ВНЗ Німеччини мають право працювати неповний робочий день (20 годин на тиждень, 120 повних днів в році). Студенти Штудіенколлег мають право працювати 10 годин на тиждень.
5. Оплата за навчання в більшості державних університетах або занадто маленька, можна сказати, навіть смішна, або її взагалі немає. Мова йде про такі звані семестрові збори, які стягуються ВНЗ. Складають вони 90-300 євро за 1 семестр. Крім оплати навчання можуть бути включені: проїзний квиток, курси з вивчення мови, абонемент в спортзал або басейн.
6. У Німеччині найбільш перспективно вивчати технічні напрями.

 

ВИНИКЛИ ПИТАННЯ? БАЖАЄТЕ ДІЗНАТИСЯ БІЛЬШЕ ЧИ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЬ ПО ПРОГРАМІ? 
З цих та інших питань звертайтесь до співробітників компанії STUDY PLUS!

Телефони київського офісу:
☎+38 (044) 221-70-60
☎+38 (097) 954-49-49
☎+38 (099) 254-49-49
☎+38 (063) 954-49-49

Телефони ужгородського офісу:
☎+38 (098) 484-49-49
☎+38 (095) 484-49-49
☎+38 (073) 484-49-49

З повагою, команда компанії STUDY PLUS!